Aký veľký význam má účinnosť premeny energie?
Prečo to spomínam pri zamyslení sa nad významom účinnosti energetických zariadení?
Nie, v tomto príspevku sa nebudem zaoberať vedeckým zdôvodňovaním a dokazovaním parametrov tej či onej technológie. Taktiež nebudem písať o tom, že je logické chcieť od nového auta, aby nám spapkalo čo najmenej paliva pri podávaní čo najvyššieho výkonu. Ani o tom, že pri veľkovýrobe energie je vhodné využívať kombinnovanú výrobu elektriny a tepla. O tom písať nebudem, pretože sú oblasti, kde zvyšovanie účinnosti má nespochybniteľne veľký význam. Či už z hľadiska ekonomického alebo ekologického.
Rád by som len poukázal na niekoľko zaujímavých skutočností a postrehov z oblasti obnoviteľných a alternatívnych zdrojov energie. Zaujímavých hlavne preto, lebo ma dosť irituje (rozčuľuje) neustále spochybňovanie, či zhadzovanie ľudí, ktorí sa neboja vyskúšať veci vyrobené na kolene. Veci a technológie možno dizajnovo nie excelentné, ale spĺňajúce hlavný účel ich výroby – vyskúšať niečo netradičné.
To znamená ALTERNATÍVNE
Pokiaľ mi pamäť siaha, naši ľudia (rozumej Čechoslováci) boli vždy povestní svojím kutilstvom. Pomáhala tomu aj doba, kedy ste si nemohli kúpiť to, čo ste chceli, ale to, čo ste museli. Bolo priam štandardom, že si ľudia prispôsobovali zariadenia a technológie tak, aby čo najviac vyhovoali ich potrebám. Nikoho pritom nezaujímalo, či ich zariadenie je energeticky efektívne, hlavne, že to fungovalo!
Pozrite si príklady kutilstva priamo na stránke hobbyportal.sk alebo si pozrite kuriózne ale aj serózne výmysly v múzeu kutilstva.
Lebo, ako hovoria Číňania – Aj zrnko ryže dokáže prechýliť misku váh – tak aj ja verím, že každá energia vyrobená obnoviteľným a udržateľným spôsobom je pre planétu dôležitá.
Alebo – nezáleží na výkone, ak je toho veľa.
Mimochodom, prečo je možné rovnakú technológiu využiť v iných krajinách bez problémov a u nás nie? Skutočne nie je možné využiť moderné energetické technológie bez dotácií a špeciálnych podporných programov? Skutočne potrebujeme také množstvo štúdií, posudkov a auditov na to, aby sme zdôvodnili to isté, čo už niekde zdôvodnené bolo? Prečo musí všetko podliehať schvaľovaniu a povinnej certifikácii? Len aby to bolo „v súlade so zákonom“? Zrejme to je ten dôvod, pretože na Slovensku musí byť v súlade so zákonom aj krádež, podvod, oklamanie vlastníkov a pod. Prečo nie aj „vlastný“ názor, či „osobný“ majetok?
Fotovoltaika zatracovaná energetikmi
V časoch pozvoľného nástupu fotovoltaiky na Slovensku, resp. v časoch, kdey sme o nej ešte len začínali hovoriť ako o technológií využiteľnej aj u nás, bola prvotná reakcia energetikov väčšinou rovnaká:
“ Prečo klamete ľudí ekonomickou využiteľnosťou technológie, ktorej účinnosť je menej ako 15 % ??? (Vtedy to bola skutočne najvyššia komerčne dosiahnuteľná účinnosť FV panelov) Prečo klamete ľudí rozprávkovými energetickými aj ekonomickými výnosmi? „
Nuž, vtedy – rozumej niekedy pred 15 rokmi – bolo na Slovensku skutočne nemysliteľné, aby sa odôvodnila technológia na výrobu elektriny s takouto účinnosťou. Pritom je paradoxom, že efektívnosť výroby elektriny tepelnou elektrárňou je dodnes na úrovni okolo 36 %. Takže približne 2,5 násobok účinnosti fotovoltaiky!!! Samozrejme, benefit v podobe využitia tepla z takejto elektrárne sa udával ako hlavný dôvod. Ale za zamyslenie to stojí, či nie?
Nízka účinnosť versus početnosť
Žiaľ, aj v tomto vieme my – Slováci prekvapiť. Napriek tomu, že pozemné FV elektrárne nemali a nemajú byť inštalované na ornej pôde, realita Slovenska je presne opačná. Ono totiž stačí preklasifikovať zaujímavý pozemok a výsledok? V súlade so zákonom.
Zelená domácnostiam
Samozrejme, je otázne, prečo pracujúci človek na Slovensku potrebuje dotáciu, aby si mohol dovoliť energetický systém odbremeňujúci distribučnú sieť, znižujúci emisie a zvyšujúci sebestačnosť. Prečo si rovnaký systém môže rovnako pracujúci Európan dovoliť kúpiť odložením z niekoľkých platov? Ale tieto otázky nie sú o energetike.
Je teda účinnosť dôležitá?
Fotovoltaická strecha
Napríklad skúšobno-komerčný (ale perspektívnych) typ, akým sú napríklad fotovoltaické škridly od Tesly.
Alebo „stará“ klasika – už relatívne dlhý čas je na trhu fotovoltaická krytina s vlastnosťami kanadského šindľa. Aplikácia je rovnaká, strecha je dokonca pochôdzna. Jednoducho – máte štandardnú strechu s nadštandardnými vlastnosťami.
(Pozrite si stránku českého dodávateľa alebo video z inštalácie.)
Potenciál fotovoltaiky na Slovensku
Spočítajte si teraz plochu striech vo vašej obci, či ulici a vynásobte to výkonom 80 W. Viem, nie je to ohromujúce číslo. Ale tých 8 kW, ktoré dokážete zo 100 štvorákov strechy dostať (veľmi orientačne – závisí od mnohých faktorov), vám dokáže za rok ušetriť 8 000 kWh elektriny (znova orientačne) zo siete. Pritom pre bežný rodinný dom postačí FV systém s výkonom cca 3 kW – ak chcete všetku elektrinu spotrebovať – bez akumulácie. S akumuláciou je to okolo 5 kW. Podľa ostatného sčítania bolo na Slovensku v roku 2011 obývaných cca 1 milión rodinných domov.
Takže áno, súhlasím, že účinnosť výroby fotovoltaickej a jadrovej elektrárne sa „nedá porovnať“
Je však rozumné ignorovať teoretické 3 milióny MWh elektriny vyrobenej každý rok bez dymu, pary, hluku a radiácie?
Fotovoltaika v okne
Obdobne sa môžeme zamyslieť nad potenciálom fotovoltaických skiel.
Medzi lídrov v tejto oblasti patrí určite firma Onyx Solar. Táto futuristická technológia je zatiaľ komerčne na úrovni semitransparentných skiel, takže na klasické okná by som si ju ešte nedal. Ale ako fasáda na administratívnych budovách je to ideálna voľba. Mimochodom, prvá takáto fasáda bola na Slovensku využitá v známom vodnom stredisku pod Tatrami.
Verím však, že už nie je ďaleko doba, kedy si budeme pri pohľade cez okno užívať okrem čistého výhľadu aj úsporu peniažkov vďaka elektrine z takýchto okien, presnejšie skiel.
Počítate?
Čo dodať na záver?
Snáď len to, že účinnosť je v energetike určite jeden z najdôležitejších faktorov.
V oblasti obnoviteľných zdrojov energie si však musíme zvyknúť na to, že čistota výroby energie musí byť na prvom mieste.
Ak sa teda chcete s kľudným svedomím pozrieť svojim deťom do očí a povedať im: