Táto otázka mi napadla, keď som si prečítal rozhovor s Robertom Seegerom, odborníkom na marketing v energetike.
Hlavnou myšlienkou príspevku je vízia podoby energetického sektora v najbližšej budúcnosti. Je zrejmé, že drvivá väčšina odborníkov z celého sveta v nej vidí nevyhnutnosť implementácie obnoviteľných zdrojov, smart technológií a služieb, modernej akumulácie a zdieľania čistej energie.
Ako uvádza Robert, aj Slovensko má povinnosť zlepšenia imidžu OZE. Na to je však potrebná silná kampaň zo strany osôb formujúcich verejnú mienku tak, ako sa to dialo v západoeurópskych krajinách s cieľom motivovať, vzdelať a inšpirovať širokú verejnosť. To povedie k politickému tlaku a zmenám smerom k obnoviteľným zdrojom.
Čo na to však hovoria predstavitelia Slovenska?
Eurokomisár Maroš Šefčovič pred dvoma rokmi, na 10. ročníku konferencie Energofórum, uviedol, že „Hlavným cieľom smerovania európskej energetiky zostáva zníženie závislosti na fosílnych palivách, zvýšenie energetickej bezpečnosti, diverzifikácia zdrojov a zníženie nákladov na energie.“
Na rovnakom fóre však zástupca MH SR konštatuje: „Ničmenej stále deklarujeme, že tzv. klasická energetika založená na systémových zdrojoch, ako sú jadrové alebo tepelné elektrárne, sú nevyhnutnou súčasťou energetického mixu niektorých členských štátov vrátane Slovenska“.
A aby sa nezabudlo aj na slovenských spotrebiteľov, teda nás všetkých, jdeným dychom uviedol, že „Akýkoľvek rozvoj OZE by mal odrážať schopnosti krajín a spotrebiteľov a tiež prírodné podmienky“.
Preložené do ľudskej reči to znamená, že slováci zrejme nie sú schopní používať moderné technológie. (Tým nemyslím také, o akých píšem v tomto článku)
Alebo aj to, že Slovensko je výnimočná krajina v strede Európy, kde sa zázrakom menia prírodné podmienky v okolitých krajínách priaznivé na tie naše, nepriaznivé.
Mám pocit, že tento stav myslenia našich politikov vystihuje názor Roberta Seegera: Problémom nie je skupina starších, konzervatívnych „kupujúcich“. Problémom sú starší, konzervatívni manažéri. Dnes nemôžete pracovať s metódami zo včerajška a očakávať, že budete v biznise aj zajtra.
Asi je načase prelomiť podsúvanie toho, že sme „nevedomí a neschopní užívať OZE a moderné energetické služby“. Práve tých sa totiž čoraz viac ľudí dožaduje. Čo však dostávajú? Neustále sa zvyšujúce ceny za centrálne dodávky energií bez reálnej možnosti výberu! Naviac, ak sa rozhodnete šetriť energiu napríklad zateplením bytového domu, čo získate? Zvýšené ceny tepla v dôsledku nižšieho odberu! Absurdita, nech je akokoľvek odôvodniteľná a zdôvodňovaná.